Борцы САХА (ЯКУТИИ)

wresv

Правление
Команда форума
Туйаара Илларионова:

Это фото мой отец Илларионов Иннокентий Петрович сделал сам, в 1963 году в Жиганске. На снимке запечатлены его воспитанники. В первом ряду крайний слева Роман Дмитриев, его брат Гаврил во втором ряду крайний слева. Благодарю работников отдела фонда Якутского государственного музея истории и культуры народов Севера им. Ем. Ярославского за предоставление исторической фотографии.
IMG-20230826-WA0148.jpg
 

wresv

Правление
Команда форума
ЦЕНТР НАЦИОНАЛЬНЫХ ВИДОВ СПОРТА ПРОВОДИТ НАБОР ДЕТЕЙ НА НОВЫЙ УЧЕБНЫЙ ГОД✊

️Уважаемые родители! ГБУ РС(Я) "Республиканский центр национальных видов спорта им.В.Манчаары" проводит набор детей на новый учебный 2023 - 2024 год. Тренировки проводят высококвалифицированные специалисты, профессионалы своего дела по Программам спортивной подготовки по видам спорта:

• Борьба хапсагай
• Мас-рестлинг
• Стрельба из традиционного лука
• Якутские национальные прыжки
• Северное многоборье
• Якутские национальные настольные игры
• Гиревой спорт
• Национальное многоборье

☝Более подробную информацию вы можете уточнить у тренеров:

«Борьба хапсагай»
Тренеры по борьбе хапсагай
-Бурцев Петр Иннокентьевич тел.89142309071
-Павлов Айаал Романович тел.89142295958
-Жендринский Айсиэн Александрович тел.89841047670
-Данилов Вячеслав Иванович тел.89644150132

«Мас-рестлинг»
Тренеры по мас-рестлингу
-Константинов Николай Элляевич тел.89841151795
-Удин Евгений Филиппович тел.89627364878
-Соловьев Станислав Юрьевич тел. 89841121456
-Саввин Дмитрий Александрович тел. 89991731458

«Якутские национальные прыжки»
Тренеры по якутским прыжкам
-Оегостуров Максим Николаевич тел. 89618676555
-Адамов Кай Николаевич тел. 89618689785
-Слепцов Тимофей Васильевич тел. 89627325418
-Иванов Ким Викторович тел. 89681505180
-Чиркоев Иван Иванович тел. 89141009633

«Северное многоборье»
Тренеры по северному многоборью
-Сыромятников Анатолий Гаврильевич тел. 89681628908
-Кармалах Розалия Яковлевна тел. 89627334650

«Якутские национальные настольные игры»
-Белолюбская Надежда Николаевна тел. 89241653995

«Гиревой спорт»
Тренеры по гиревому спорту
-Дьячковский Василий Николаевич тел. 89142235410
-Бояров Иннокентий Иванович тел. 89142997853

«Национальное многоборье»
Тренеры по национальному многоборью
-Бюлтясов Айхал Афанасьевич тел. 89842893373
-Захаров Василий Васильевич тел. 89248642211

«Стрельба из традиционного лука»
Тренеры по стрельбе из традиционного лука
-Кириллина Людмила Петровна тел. 89141024757

❗️Для зачисления в нашу школу необходимы: - медицинская справка о допуске врача к занятиям спортом; - Заявление от родителей по форме; - Фото 3*4 4шт.
 

wresv

Правление
Команда форума
*‍♂️Семь воспитанников якутской школы борьбы отправятся на чемпионат мира, который состоится в Сербии с 16 по 24 сентября. При этом в составе российской команды якутских борцов не оказалось. Кто из якутян поборется за звание чемпиона мира, читайте по ссылке*: Семь якутских борцов примут участие в чемпионате мира — Новости Якутии и Якутска — свежие новости онлайн на сайте ysia.ru — ЯСИА
 

wresv

Правление
Команда форума
Супруга издала новые дневники Романа Дмитриева

Сегодня день триумфа Романа Дмитриева. День, когда в 1972 году, 51 год назад, он взошел на пьедестал Олимпийских игр в Мюнхене. День, когда благодаря уникальной победе воспитанника якутской школы борьбы, ученика Д.П.Коркина весь мир узнал, что есть такой народ якуты, мужественный и сильный. Спортивный подвиг молодого борца из заполярного Жиганского района остается в памяти якутян навсегда. Затем, четыре года спустя, был троекратный триумф Якутии – когда в олимпийском Монреале 1976 года сразу трое борцов из маленькой северной республики, учеников великого Коркина, поднялись на пьедестал: Павел Пинигин – чемпион, Дмитриев и Иванов – серебряные призеры.
Романа Михайловича народ саха почитал, уважал и гордился им. В его честь названы улицы, спортивные школы, Училище олимпийского резерва – кузница борцовских кадров Якутии, его имя носят самолет и ювелирный алмаз. Памятники любимому олимпионику установлены на его родине в Жиганске, на столичной Комсомольской площади у центрального стадиона “Туймаада” вознесся ввысь обелиск с его фигурой в борцовском трико, вместе со своим наставником три триумфатора встречают спортсменов и любителей спорта у входа в дворец спорта “Триумф”. О наших борцах и их тренере ставят спектакли, снимают фильмы, пишут книги.
Незабвенную память о своем великом супруге бережно хранит Антонина Софроновна Дмитриева со своими детьми Романом и Мариной, внучкой Алисой. Буквально полмесяца назад она выпустила в Москве небольшим тиражом книгу, которую назвала просто и незатейливо – “Роман Дмитриев. Мои тетради”. Это три тетрадки-дневники Романа, написанные им самим в 70-х годах прошлого века. Об этом он рассказал 25 июня 1987 года в г. Кисловодске: «Написать книгу мне предлагали несколько раз: в 1969 году, когда я стал чемпионом СССР и серебряным призером чемпионата Европы, в 1972 году после победы на Олимпиаде в Мюнхене. Я тогда начал писать, дописал про приезд в Чурапчу и остановился».
А потом эти рукописи потерялись и нашлись только через полвека. Антонина Софроновна в предисловии к новому изданию пишет историю этих дневников:
Несколько строк от редактора
В марте 2022 года в Якутске мне наконец-то в руки попали копии записей Романа для его первой книги воспоминаний. Эти записи в объеме трех тетрадей он, как я полагаю, в 1973 году передал Александру Гавриловичу Тыллару, который планировал заняться редактированием и изданием книги. Однако все дело ограничилось только этими записями черновиков, книга так и не была написана. Не буду останавливаться на многих причинах этого факта, но наиболее вероятной из них была, скорее всего, нехватка времени у Романа, который продолжал оставаться ведущим борцом в своем весе в сборной СССР и участвовать в соревнованиях. И вот теперь, благодаря стечению обстоятельств и настойчивости друга Романа – Родиона Иннокентьевича Федорова, который нашел эти материалы, они попали в мои руки, и теперь эти черновики начала будущей книги молодого спортсмена, первого олимпийского чемпиона по вольной борьбе среди якутов Романа Михайловича Дмитриева смогут прочитать все желающие. Видимо, для издания каждой книги нужен свой час.
Я решила, что записи не следует подвергать литературной обработке, как это обычно делается на практике, а издать их максимально приближенными к оригиналу. Черновики должны оставаться черновиками, даже если при этом есть некоторые повторения, несовершенство. Единственное, что привнесено мною, помимо легкой редакции - это название книги и заголовки глав.
Здесь следует упомянуть, что в 2013 году мною с помощью близких и друзей была составлена книга «Наука побеждать», в основу которой легли другие воспоминания уже зрелого Романа, написанные им после ухода из большого спорта. Они более подробные и, можно сказать, детально проработанные автором по рабочему плану. Тогда я просто интуитивно почувствовала, как следует назвать книгу, по одной его фразе в конце воспоминаний, а теперь найденные старые черновики подтвердили эту мою догадку, ведь кумиром Романа в детстве, как оказалось, был великий полководец А.В. Суворов.
Хочу выразить признательность Александру Гавриловичу Тыллару, который хранил эти черновики в течение почти пятидесяти лет, Родиону Иннокентьевичу Федорову, который буквально провел розыск и довел дело до передачи этих записей в мои руки, моему зятю Александру Ивановичу Крылову за оперативную помощь в переводе некоторых частей записей с якутского языка на русский.
Огромная благодарность моей дочери Марине и сыну Роману за постоянную поддержку на новом для меня поприще.
Спасибо всем фотографам, чьи работы из нашего семейного фотоархива и вырезок из республиканских газет были использованы.
Выпуск книги приурочен к 75-летию автора.
Надеюсь, что это издание поможет и спортсменам, и родителям, мечтающим воспитать своих детей чемпионами, ведь не зря столько лет черновики ждали своего часа.
Антонина Дмитриева.
Сразу скажу, книга эта привлекает внимание читателя своей безыскусностью и возвращает нас в ту атмосферу 60-х годов в якутском селе, где многие мальчишки стремились попасть в мир вольной борьбы, который только начал зарождаться в Якутии. Поражает точной хронологической передачей событий в маленьком северном поселке, описаний повседневной жизни большой семьи, выражением любви к своим родителям, зрелостью и глубиной мыслей мальчика, размышляющего о своей судьбе и роли спорта в будущей жизни, глубоким уважением к своему первому тренеру Н.П. Габышеву. Эти записи охватывают период жизни Романа на родине и начала его спортивной карьеры до поступления в Чурапчинскую спортшколу.
Как полагает автор, эта книга могла бы быть полезной для наших юношей, выбирающих свой путь в жизни, и их родителей, тренеров.
“Мои тетради” могли бы стать первой частью, своего рода логическим прологом к вышедшей в 2013 году большой книге, о которой упоминает в предисловии А.С. Дмитриева – к их совместному с Романом Михайловичем труду “Наука побеждать”. В основе ее – также дневниковые записи нашего олимпионика и множество художественных произведений народного художника СССР Афанасия Осипова и его дочери, известной художницы Анны Осиповой.
Еще одна отличительная особенность – художественное оформление книги. Антонина Софроновна – племянница знаменитого художника Якутии, академика Афанасия Николаевича Осипова. И ее увлечение изобразительным искусством стало органичной частью книги – она сама проиллюстрировала ее. Редкие фотографии Романа Дмитриева и членов его семьи и рисунки Антонины Софроновны дополняют текст, дают нам возможность не только прочитать дневники, но и увидеть то, о чем писал Роман, глазами ее супруги. Я не могу назвать себя знатоком живописи и графики, но скажу, что часть рисунков очень точно передаЕт дух времени и героев, а другие несут на себе печать так называемого “наивного искусства” и походят на произведения великого грузинского художника Нико Пиросмани, того самого, подарившего милллион роз своей возлюбленной...
Кстати, книгу полностью сделала сама Антонина Дмитриева – подготовила текст, проиллюстрировала полностью, собственноручно изготовила дизайн и сделала верстку макета. Антонина Софроновна как художник и издатель отличается своим перфекционизмом, она стремится выпустить красивый и добротный продукт, и поэтому до сего дня дорабатывает книгу, улучшает качество иллюстраций. Первый тираж в количестве 114 экземпляров она отпечатала полностью на свои средства, что достойно признательности. И сегодня она сообщила мне приятную новость – на просьбу с изданием откликнулся ее дядя Семен Васильевич Филиппов, который уважал и почитал Романа Дмитриева. Воистину, добрые дела имеют свое продолжение в добродеяниях других. Планируется, что книга выйдет тиражом не менее 1000 экземпляров.
Я выражаю огромную благодарность Антонине Софроновне за эти книги, за ее стремление сохранить как можно больше информации о нашем общенародном любимце.
Все мы задаемся вопросом – появятся ли в нашей Якутии новые дмитриевы, пинигины и ивановы, повторят ли феноменальное достижение наших первопроходцев представители новых поколений якутской борьбы? На этот риторический вопрос по-прежнему нет ответа. Может, он кроется в наследии Дмитрия Петровича, в книгах его учеников и о них самих... Ищите и обрящете, говорили древние мудрецы.

Владислав КОРОТОВ.
IMG-20230901-WA0071.jpg
 

wresv

Правление
Команда форума
Сегодня, 31 августа якутский борец Харысхан Николаев получил удостоверение Мастера спорта России по спортивной борьбе

Харысхан является победителем и призером первенств Якутии и Дальнего Востока, призёром чемпионата СКФО среди студентов по вольной борьбе. В данное время учится на втором курсе Северо-Осетинского государственного университета.

Тренером спортсмена является мастер спорта РФ, РС(Я) по вольной борьбе Некрасов Александр Сергеевич.

Пресс-служба Минспорта РС(Я)
IMG-20230901-WA0156.jpg
 

wresv

Правление
Команда форума
⚡️ Капрынов выбран новым капитаном сборной Якутии по вольной борьбе

♂️ Накануне международного турнира по вольной борьбе памяти Дмитрия Коркина, который пройдет 7-8 сентября в Якутске, в сборной Якутии выбрали нового капитана команды

Пост капитана сборной передал призер турнира Ивана Ярыгина Ньургун Сергин. Он отметил, что сейчас он большую часть тренировочных мероприятий проводит за пределами республики, и попросил выбрать на замену борца, который будет больше времени проводить с командой.

️ Большинством голосов спортсменов новым капитаном сборной Якутии по вольной борьбе стал еще один призер Кубка Ивана Ярыгина, медалист Лиги Ивана Поддубного и турнира Дмитрия Коркина, воспитанник чурапчинской школы вольной борьбы Константин Капрынов

@triumphsakha
IMG-20230901-WA0313.jpg
 

wresv

Правление
Команда форума
ПАВЕЛ ПИНИГИН УЛУУ ТРЕНЕРИН ИННИГЭР ЫТЫК ИЭҺИН ТОЛОРДО

Бу күннэргэ Олимпийскай чөмпүйүөн Павел Пинигин биир саамай дьоллоох киһи. Кини улуу учууталын, тренерин Дмитрий Петрович Коркин туһунан суруйбут кинигэтэ Красноярскай куоракка бэчээттээннэ, аҕыйах экземпляры суһаллык бастаан Дьокуускайга, онтон Чурапчыга аҕаллылар.

– Хас биирдии киһиэхэ ытык иэс баар, – диир Павел Пинигин. – Мин оннук биир уруккаттан илдьэ сылдьар ытык иэспин толорбуппуттан дьоллоохпун. Учууталым Дмитрий Петрович Коркин 95-с саастаах юбилейын көрсө кини туһунан кинигэ таһаардым. А-4 форматтаах, 258 страницалаах, элбэх хаартыскалаах. Манна элбэх сэдэх материаллар, кэргэнэ Александра Семеновналыын интервью, урукку өттүгэр ханна да тахсыбатах уникальнай хаартыскалар. Дмитрий Петрович барыбытын хас күрэхтэһии кэнниттэн отчуот суруйтарар этэ, итинник хас биирдии үөрэнээччитин толкуйдуурга, хапсыһыыны ырытарга, анализтыырга үөрэтэр эбит. Ол иһин мин куруук этэбин – тустуук аан бастаан утарыһылааччытын саахымакка курдук өйүнэн, интеллегинэн хотор диэн.

Павел Павлович кэпсииринэн, кинигэҕэ улахан болҕомто Дмитрий Коркин хаалларбыт научнай хабааннаах тустууктары эрчийэр ньыматын сырдатыыга уурбуттар. Ол материаллар тренер биографиятын кытта биир кинигэҕэ аан бастаан киирбиттэр. Туспа түһүмэх быһыытынан Павел Пинигин бэйэтэ таптаан оҥорор сэттэ «короннай приемун» киллэрбит. Онно анал QR-кодтаах. Кинигэ ааҕааччы киэҥ араҥатыгар анаан нууччалыы суруллубут эбит буоллаҕына, бу бас сахалыы тылынан бэриллибит. «Туох эрэ кистэлэҥ атын омуктартан баар буолуохтаах», – диэн мичээрдии-мичээрдии Олимпийскай чөмпүйүөн этэр.

Кинигэ аата «Мой учитель Дмитрий Коркин. Путь к триумфу». Бу иннинэ дьон-сэргэ улахан болҕомтотун тардыбыт «Триумф» диэн Павел Пинигин бэйэтин туһунан суруйбут эмиэ Александр Ильин-Егоров редактордаан, хомуйан оҥорбут. Биир автордаах, форматтаах, биир өҥүнэн биэриллибит кинигэлэри ааҕаччы икки туомнаах үлэ курдук ылынар. «Хара маҥнайгыттан итинник концепциялаах этибит, – диир Павел Павлович. – Үлэбит эрдэ оҥоһуллуохтаах этэ, ол гынан баран кэккэ биричиинэнэн арыый уһаатыбыт».

Павел Павлович төрөөбүт улууһугар кинигэ сүрэхтэниитэ Чурапчыга балаҕан ыйын 3 күнүгэр 11 чаастан Александр Федотов аатынан успуорт комплексыгар буолуоҕа. Онтон салгыы эбиэттэн киэһэ үс чаастан Саха сирин тустууктара монгол бөҕөстөрүн кытта күөн көрсүөхтэрэ. Былаан быһыытынан, хапсыһыы сэттэ ыйааһыҥҥа ыытыллыаҕа, түөрт ыйааһыҥҥа Чурапчы улууһуттан төрүттээх уолаттар тустуохтара. Олор быыстарыгар чурапчылар билигин биир саамай эрэллэрэ Константин Капрынов.

Алексей Амбросьев-Сиэн Мунду.
IMG-20230902-WA0094.jpg
 

wresv

Правление
Команда форума
maxresdefault.jpg

СОНУННАР

Д.П. Коркин 95 сылын Чурапчыга бэлиэтээһин былаана​

Петр Павлов02.09.2023Комментариев нет
ССРС, РСФСР, Саха АССР үтүөлээх тренерэ, Саха АССР үтүөлээх учуутала, «Өктөөп өрөбөлүүссүйэтэ», «Бочуот знага» уордьаннар кавалердара, «Саха сирин ХХ үйэ киһитэ» бэлиэ хаһаайына Дмитрий Петрович Коркин төрөөбүтэ 95 сылыгар аналлаах дьаһалларга кыттыыны ыларгытыгар ыҥырабыт!
Балаҕан ыйын 3 күнэ
11:00
Олимпийскай чемпион П.П. Пинигин «Мой учитель Дмитрий Коркин: путь к триумфу» саҥа кинигэтин сүрэхтэниитэ.
Ыытыллар сирэ: Д.П. Коркин аатынан олимпийскай эрэллэри бэлэмниир республикатааҕы интернат-оскуола актовай саалата.
15:00 Монголия уонна Чурапчы тустууктарын икки ардыларыгар доҕордуу матчевай күөн күрэс.
Ыытыллар сирэ: А.И. Федотов аатынан МФСК. Киириитэ – босхо.
Балаҕан ыйын 4 күнэ
14:00 «Чурапчы спортивнай чыпчаала» худуоһунньук И.С. Пинигин хартыыналарынан быыстапка. «Аҕам сырдык мөссүөнэ» Г.Д. Коркина чааһынай хаартыскаларынан быыстапка.
Ыытыллар сирэ: А.П. Мунхалов аатынан картиннай галерея.
15:00 ССРС, РСФСР, Саха АССР үтүөлээх тренерэ, Саха АССР үтүөлээх учуутала, «Өктөөп өрөбөлүүссүйэтэ», «Бочуот знага» уордьаннар кавалердара, «Саха сирин ХХ үйэ киһитэ» бэлиэ хаһаайына Дмитрий Петрович Коркин төрөөбүтэ 95 сылыгар аналлаах общественность үөрүүлээх мунньаҕа.
Ыытыллар сирэ: «Айылгы» норуот айымньытын дьиэтэ.
Балаҕан ыйын 5 күнэ
Оскуолаларга линейкалар, кылаас чаастара.
14:00 Спортивнай уулуссаҕа асфальт суолу арыйыы.
14:30 Д.П. Коркин бюһугар сибэкки дьөрбөтүн ууруу, миитин.
Балаҕан ыйын 3-5 күннэригэр «Сүрэхпэр доҕотторум бука бары» (режиссер Н.Торговкин) киинэ көрдөрүүтэ.
Ыытыллар сирэ: «Айыллаан» кинотеатр. Киириитэ – босхо.
Тэрийэр комиссия.
 

wresv

Правление
Команда форума
Дорогие друзья❗

⚪⚫️ 3 сентября 2023г. в г. Якутск проводится турнир по русским шашкам среди представителей вольной борьбы памяти первого из Якутии чемпиона СССР Вячеслава Павловича Карпова ‍♂

✔ Допуск: 1 разряд и выше по вольной борьбе.
Взнос: 200 руб.
⏰Начало: 10:00 ч.
(регистрация с 9:00 ч.)
Окончание: 14:00 ч.
Место проведения: Ярославского 19/2, РШШЦ
Инфо по тел: 8(962)735-47-38

Ждём всех желающих!
IMG-20230902-WA0228.jpg
 

wresv

Правление
Команда форума
♂️ *Василий Николаевич Гоголевтан тус олоҕун уонна Дмитрий Петрович Коркин аттыгар сылдьан, хайдах курдук тустуук буола үүнэн тахсыбытын туһунан ИНТЕРВЬЮ* ⤵️

 

wresv

Правление
Команда форума
*Күндү куорат олохтоохторо уонна ыалдьыттара!*

Саха омугу үрдүк үктэлгэ таһаарбыт улуу тириэнэр – Саха АССР үтүөлээх учуутала, ССРС, РСФСР, Саха АССР үтүөлээх тириэнэрэ, “Бочуот Знага” уонна Октябрьскай революция орденнар кавалердара, Саха сирин "ХХ үйэ Бастыҥ киһитэ" Дмитрий Петрович Коркин төрөөбүтэ 95 сылынан, “Строительнай” Атыы киинин быыстапкалыыр саалатыгар, балаҕан ыйын 5-14 күннэригэр

*"Коркинныы олоруохха! Коркинныы айыахха!"*
диэн быыстапкаҕа ыҥырабыт.

Быыстапкаҕа – Саха сирин музейдарын уонна коллекционердарын сэдэх экспонаттара туруоруллуохтара.
Сахабыт тустуутун сайдыытыгар туһаайыллыбыт “төгүрүк остуоллар”, лекциялар, Чурапчы интэринээт-оскуоланы араас сылларга бүтэрбит оҕолор түмсүүлэрэ, саҥа кинигэлэр сүрэхтэниилэрэ тэриллэн ыытыллыахтара.

Быыстапка үөрүүлээх аһыллыыта балаҕан ыйын 5 чыыһылатыгар күнүс 14ч буолуоҕа.

Күндү куорат олохтоохторо уонна ыалдьыттара, бу ыйыллыбыт күннэргэ кэлэн быыстапканы көрүҥ, сэргээҥ, санааҕытын атастаһыҥ.

Буолар сирэ – Дьокуускай куорат, “Строительнай” Атыы-эргиэгэн киинин бастакы этээһигэр быыстапкалыыр саалата.
Жорницкай уул. 35 №-рэ (кыһыл өҥнөөх дьиэ).

Тэрийэр бөлөх.

Билсэр төл.
8-914-281-18-52
8-999-949-48-90
 

wresv

Правление
Команда форума
*Бүгүн Саха биллиилээх тренерэ, педагога, Саха АССР оскуолаларын үтүөлээх учуутала, Саха АССР, РСФСР уонна ССРС үтүөлээх тренерэ, Бочуот Знага итиэннэ Октябрьскай революция орденнар кавалердара Дмитрий Петрович Коркин төрөөбүтэ 95 сыла туолар.*

Дмитрий Петрович 1928с. балаҕан ыйын 5 күнүгэр Чурапчы оройуонун Кытаанах нэһилиэгэр төрөөбүтэ.
Аҕата Коркин Пётр Кириллович уонна ийэтэ Мария Андреевна эрдэ өлөннөр, үс оҕо тулаайах хаалаллар.
Алта саастаах Диманы Лазаревтар дьиэ кэргэн иитэ ылаллар.
Сотору сэрии саҕаланан, Чурапчы холкуостара хоту көһөрүллэллэр, Лазаревтар Булуҥҥа бараллар.

Дмитрий Булуҥ оройуонун Бороҕон нэһилиэгин сэттэ кылаастаах оскуолатын ситиһиилээхтик үөрэнэн бүтэрэр, оскуолаҕа үөрэнэр кэмигэр гимнастиканан утумнаахтык дьарыктанар.
Салгыы Дьокуускай куорат 2 №-дээх оскуолатыгар спортивнай секцияларга дьарыктанар, ГТО-ҕа куорат үс төгүллээх кыайыылааҕа буолар.

1952-1956cc. Ленинградтааҕы Герцен аатынан педагогическай институкка үөрэнэр.
Биир сыл көҥүл тустуунан уонна самбонан дьарыктанан, бастакы разряд нуормаларын толорор, кэлин Ленинград чемпиона, “Буревестник” ДСО күрэхтэһиитин иккис призёра буолар.

Дойдутугар эргиллэн кэлэн, Одьулуун сэттэ кылаастаах оскуолатыгар завуһунан, нуучча тылын уонна литературатын учууталынан үлэлиир.
Оройуон киинигэр Чурапчыга тустуу секциятын тэрийэр, 12 биэрэстэлээх сиргэ нэдиэлэҕэ үстэ сатыы кырынан – оҕолору эрчийэр.
Түөрт сыл буолан баран тустууга таптала букатыннаахтык баһыйан, Чурапчыга көһөн киирэр уонна олоҕун сүрүн сыалын – оҕо спортивнай оскуолатын тэрийиигэ утумнаах, өр сыллаах үлэтин саҕалыыр.

Кураанах миэстэҕэ эрчийэр оҕолору кытта үс саалалаах спорт корпуһун тутан таһаарар, тустууга сөп түбэһэр спортивнай тренажердары оҥотторор.
Эрчийии бастыҥ методтарыгар олоҕурбут спортивнай уһаарыллыыны барбыт Коркин үөрэнээччилэрэ сотору кэминэн үрдүк чыпчааллары дабайан бараллар.
Ол курдук, 1965с. Вячеслав Карпов саха спортсменнарыттан бастакынан ССРС оҕолорго чемпиона буолар, 1969с. оҕолорго Аан дойду чемпионатыгар Илларион Федосеев бастакы, Семён Макаров үһүс буолаллар, 1967c. Николай Захаров Польшаҕа буолбут Олимпийскай эрэллэр күрэхтэһиилэригэр кыайыылааҕынан тахсар.
1969c. ССРС чемпионатыгар Роман Дмитриев чемпионнуур, Гавриил Дмитриев уонна Николай Захаров иккис миэстэлэнэллэр.
1972с. Мюнхеҥҥа буолбут Олимпиадаҕа Роман Дмитриев чемпион үрдүк аатын ылан, тренерин үөрдэр-көтүтэр.

Чурапчы оскуолатыттан 175 – ССРС спордун маастара, 12 – норуоттар икки ардыларынааҕы кылаастаах спорт маастара, 4 – ССРС спордун үтүөлээх маастара иитиллэн тахсыбыта.

Ол гынан баран, Дмитрий Петрович тренер быһыытынан сулустаах чааһа 1976с. буолбута.
Кини үөрэнээччилэрэ - Роман Дмитриев, Павел Пинигинуонна Александр ИвановМонреальга буолбут Олимпиадаҕа ситиһиилээхтик кыттаннар, спорт эйгэтигэр дьоһун кылааты киллэрэллэр.

1977с. Д.П.Коркин Дьокуускайга көһөн кэлэн Үрдүкү спортивнай маастарыстыба оскуолатын уонна Саха сирин хамаандатын сүрүн тренердэринэн ананар.

Дмитрий Петрович Коркин 1984c. олунньу 22 күнүгэр Дьокуускайга өлбүтэ.
Көмүс уҥуоҕа төрөөбүт дойдутугар – Чурапчыга кистэммитэ...

Улуу тренер Д.П. Коркин үтүө, сырдык аата чиэстээхтик үйэтитиллэр.
Ол курдук, кини аатын Чурапчытааҕы спортивнай интернат-оскуола чиэстээхтик сүгэр.
Дмитрий Петрович ыра санаатын толорон, 1999с. Чурапчыга – физическэй культура уонна спорт института аһыллыбыта.
Улуу тренер, педагог Дмитрий Петрович Коркин аатынан СР физическэй культураҕа уонна спорка эйгэтигэр государственнай бириэмийэ олохтоммута.
IMG-20230905-WA0010.jpg
 

wresv

Правление
Команда форума
*Күндү Сахабыт сирин олохтоохторо!*

Балаҕан ыйын 6 күнүгэр -
күнүс 11 чаастан «*Коркинныы олоруохха! Коркинныы айыахха!*» быыстапка чэрчитинэн ыытыллар Д.П. Коркин теориятыгар олоҕурбут кинигэ ааптара, педагогическай наука кандидата Петр Иванович Кривошапкин, бэйэтин бииргэ үлэлиир хамаандатын кытта төгүрүк остуолга ыҥырабыт.

Онтон, күнүс 14 чаастан "Хапсыһыы" кинигэ ааптара Егор Неймохов огдообото Мария Петровна Неймохова Д.П. Коркин туһунан ахтыытыгар ыҥырабыт.

Буолар сирэ:
Дьокуускай куорат, “Строительнай” атыы-эргиэнин киинин быыстапкалыыр саалата (бастакы этээс).
Жорницкай уул. 35 №-рэ (кыһыл өҥнөөх дьиэ).

Тэрийэр бөлөх
 

wresv

Правление
Команда форума

IRON YOUTUBE каналга саҥа биэрии

Уус Алданна Н.Н.Тарский аатынан саҥа спорт уораҕайын иһинээҕитэ‍♂️♂️⚽

Киирэн астына-дуоһуйа көрүҥ✅
 

wresv

Правление
Команда форума
ПАВЕЛ ПИНИГИН УЛУУ ТРЕНЕРИН ИННИГЭР ЫТЫК ИЭҺИН ТОЛОРДО
*Бу күннэргэ Олимпийскай чөмпүйүөн Павел Пинигин биир саамай дьоллоох киһи. Кини улуу учууталын, тренерин Дмитрий Петрович Коркин туһунан суруйбут кинигэтэ Красноярскай куоракка бэчээттэннэ, аҕыйах экземпляры суһаллык бастаан Дьокуускайга, онтон Чурапчыга аҕаллылар.*
– Хас биирдии киһиэхэ ытык иэс баар, – диир Павел Пинигин. – Мин оннук биир уруккаттан илдьэ сылдьар ытык иэспин толорбуппуттан дьоллоохпун. Учууталым Дмитрий Петрович Коркин 95-с саастаах юбилейын көрсө кини туһунан кинигэ таһаардым. А-4 форматтаах, 258 страницалаах, элбэх хаартыскалаах. Манна элбэх сэдэх материаллар, кэргэнэ Александра Семеновналыын интервью, урукку өттүгэр ханна да тахсыбатах уникальнай хаартыскалар. Дмитрий Петрович барыбытын хас күрэхтэһии кэнниттэн отчуот суруйтарар этэ, итинник хас биирдии үөрэнээччитин толкуйдуурга, хапсыһыыны ырытарга, анализтыырга үөрэтэр эбит. Ол иһин мин куруук этэбин – тустуук аан бастаан утарыһылааччытын саахымакка курдук өйүнэн, интеллегинэн хотор диэн.
Павел Павлович кэпсииринэн, кинигэҕэ улахан болҕомто Дмитрий Коркин хаалларбыт научнай хабааннаах тустууктары эрчийэр ньыматын сырдатыыга уурбуттар. Ол материаллар тренер биографиятын кытта биир кинигэҕэ аан бастаан киирбиттэр. Туспа түһүмэх быһыытынан Павел Пинигин бэйэтэ таптаан оҥорор сэттэ «короннай приемун» киллэрбит. Онно анал QR-кодтаах. Кинигэ ааҕааччы киэҥ араҥатыгар анаан нууччалыы суруллубут эбит буоллаҕына, бу бас сахалыы тылынан бэриллибит. «Туох эрэ кистэлэҥ атын омуктартан баар буолуохтаах», – диэн мичээрдии-мичээрдии Олимпийскай чөмпүйүөн этэр.
Кинигэ аата «Мой учитель Дмитрий Коркин. Путь к триумфу». Бу иннинэ дьон-сэргэ улахан болҕомтотун тардыбыт «Триумф» диэн Павел Пинигин бэйэтин туһунан суруйбут эмиэ Александр Ильин-Егоров редактордаан, хомуйан оҥорбут. Биир автордаах, форматтаах, биир өҥүнэн биэриллибит кинигэлэри ааҕаччы икки туомнаах үлэ курдук ылынар. «Хара маҥнайгыттан итинник концепциялаах этибит, – диир Павел Павлович. – Үлэбит эрдэ оҥоһуллуохтаах этэ, ол гынан баран кэккэ биричиинэнэн арыый уһаатыбыт».
Бу туһунан Ил Түмэн дьокутаатыгар хандьыдаат Павел Пинигин Чурапчы нэһилиэгин олохтоохторун кытта көрсүһүү кэмигэр кэпсээтэ. Төрөөбүт улууһугар кинигэ сүрэхтэниитэ балаҕан ыйын 3 күнүгэр 11 чаастан Александр Федотов аатынан успуорт комплексыгар буолуоҕа. Онтон салҕыы эбиэттэн киэһэ үс чаастан Саха сирин тустууктара монгол бөҕөстөрүн кытта күөн көрсүөхтэрэ. Былаан быһыытынан, хапсыһыы сэттэ ыйааһыҥҥа ыытыллыаҕа, түөрт ыйааһыҥҥа Чурапчы улууһуттан төрүттээх уолаттар тустуохтара. Олор быыстарыгар чурапчылар билигин биир саамай эрэллэрэ Константин Капрынов.
 

wresv

Правление
Команда форума
♂️Дмитрий Коркин кэриэһигэр тустуу турнирын быһа эфиргэ көрүҥ

Сарсын, балаҕан ыйын 7 күнүгэр, Дмитрий Коркин кэриэһигэр норуоттар икки ардыларынааҕы тустуу турнирын НВК «Саха» уонна «Мамонт» ханааллар 10.00 - 16.30 ч. уонна 18.00 - 20.30 ч. диэри быһа эфиргэ көрдөрүөхтэрэ.

Ону тэҥэ күрэхтэһии быһа эфирин НВК «Саха» саҥа сыһыарыытыгар, YouTube ханаалыгар уонна «Вконтакте» социальнай ситимҥэ көрүөххүтүн сөп.
IMG-20230905-WA0213.jpg
 
Сверху